Akce a soutěže

05.06.2011 21:00

Jednadvacáté pouťování v Pardubicích

text: (jjk), text, foto: M.J., Jednadvacáté pouťování v Pardubicích

Tak jak bylo zmíněno v případě nymburského sletu, který je do jisté míry takovou malou aviatickou poutí a konal se 4. června 2011 právě po jednadvacáté (viz. Už i po americku dospělé jsou Kovanice…), tak i ta „velká“ Aviatická pouť v Pardubicích měla v letošním roce už svůj jednadvacátý ročník a to vlastně od pátku 3. června do neděle 5. června 2011. Letošní ročník, který bedlivě sledoval Miloš Jenčík (viz. Aviatická pouť 2011 Pardubice 3.-5. 6. 2011) si jako hlavní motta celé produkce vzal do záhlaví 100. výročí dálkového letu Jana Kašpara z Pardubic do Velké Chuchle, 95. výročí narození nejúspěšnějšího českého nočního stíhacího pilota Karla Kuttelwaschera, nebo 71. výročí bitvy o Francii roku 1940 a 67. výročí vylodění v Normandii. Jedenadvacátý ročník Aviatické pouti tak opět připomněl úspěšnou minulost leteckých dnů od počátků letectví v Československu včetně historizujících výjevů jednotlivých událostí jak ve vzduchu tak na zemi.

(jjk)
 
 
V Pardubicích se tradičně první víkend v červnu konala tradiční Aviatická pouť, letos v pořadí již jednadvacátá. Po loňském neopakovatelném svátku leteckých nadšenců je s podivem, že i pro letošní ročník pořadatelé obstarali množství létajících aparátů, navíc mnoho z nich k nám (myšleno ČR) přilétlo poprvé.
 
Po pátečních příletech návštěvníků samotná Aviatická pouť odstartovala s sobotu v poledne průletem dvojice hotovostních Gripenů a následovala ukázka třetího, z letiště vzlétnuvšího Gripenu. Prezentace Armády ČR pokračovala bitevníkem L-159 ALCA, po kterém přistál Bleriot, neboť v letošním roce je připomínáno stoleté výročí letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Poté se v letu předvedl Hawker Hurricane Mk.II. Následovaly armádní vrtulníky Mi-24, W3A Sokol a Mi-171. Jak vypadaly vzdušné souboje I. světové války předvedly Sopwith 1/2 Strutter proti Fokkeru Dr.I. Premiérově v ČR létal majestátný vyleštěný Douglas DC-6. Poté následovalo okénko československého meziválečného letectví se stroji Avia BH1, Avia BH5, Aero C-104 doplněné o stroj Casa 1-131E Jungmann. Další, a nikoli poslední, premiérou byl Fieseler Fi-156 Storch a také poprvé do ČR přilétnuvší Morane-Saulnier Ms.406. Vzhledem k problémům s brzdami v sobotu nelétal Curtiss Hawk 75. Následoval v klasickém složení létající Flying Bulls Aerobatic Team s čtveřicí Zlínů Z-50LX. Časy druhé světové války připomněly také stroje Douglas DC-3 Dakota, poněkud "novější" Spitfire PR Mk.XIX, Messerschmitt Bf-108 Taifun, a ve vzdušném souboji se utkaly Messerschmitt 109 (HA-1112 Buchon) a North American P-51D Mustang. Akrobatické létání reprezentovali akrobaté na Extrách 330SC a 330LC. Poté následoval vzhledem k očekávané bouřce bohužel jen vzlet Trenerů, opět průlet hotovosti a znovu Mi-171. Následovalo zadržení Cessny 337 Skymaster letounem MiG-15.
Nedělní program byl totožný se sobotním, s tím rozdílem, že z diváckého prostoru se sice fotilo proti slunci, ale bylo možno sledovat i pozemní část ukázek, opět pojatou jako divadelní představení. Po armádním bloku následovalo oficiální zahájení Aviatické pouti a ceremonie k 95. výročí narození Karla Kuttelwaschera, kdy vyznamenání převzala dcera tohoto našeho nejúspěšnějšího stíhače.
text, foto: M.J., www.airfoto.jencik.net

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama