Akce a soutěže

07.06.2015 18:07

Jedna „eSPéZetka“ dolétla a druhá nikoli

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Jedna „eSPéZetka“ dolétla a druhá nikoli

V perníkovém a koňském městě se ve dnech 6. a 7. června 2015 konal půlkulatý skorojubilejní pětadvacátý ročník Aviatické pouti, který letos přinesl divákům nejedno překvapení. Jak už je při příležitosti této letecké přehlídky zvykem. Na jednu stranu poněkud zklamáním byla avizovaná a plánovaná neúčast letounů Alpha Jet z líhně salcburského „červeného býka“, kterým přílet znemožnil převod registračních značek. Co se „eSPéZetek“ týče tak ve druhém případě přiletěl premiérově letoun, který na trupu nosí jinou registrační značku, než kterou má uvedenou v leteckém rejstříku. V tom druhém případě to byl zrekonstruovaný historický letoun Lockheed L-10A Electra.   

V prvním zmíněném případě šlo o byrokratický zádrhel v Rakousku. Rakouský Red Bull se rozhodl přeregistrovat dvojici svých letounů Alpha Jet z německých značek na ty rakouské. Jenže úřednický C. a K. šiml, který země středoevropské nástupnické země bývalé monarchie souží jak známo do dnešních dnů (to by se asi ani František Kafka nedivil…) trochu pořechtal. Tedy tentokrát ten rakouský a převod registrace z Německa do Rakouska se poněkud protáhl a bez registračních značek jaksi dva „býčí“ Alpha Jety přilétnout nemohly.
To nově zrekonstruovaný letoun Lockheed L-10A Electra, který používal ke svým cestám před druhou světovou válkou zlínský podnikatel Jan Antonín Baťa nosí na trupu sice originální registraci OK-CTB, ale ta je jen historizujícím grafickým prvkem (OK-CTB totiž nosí v České republice táborský letoun Zlin Z-226). A historický zrekonstruovaný letoun Lockheed L-10A Electra, který teprve před několika dny přiletěl po vlastní ose ze Spojených států amerických do České republiky nosí americkou registraci N241M.
Ale jinak na letošní půlkulaté pouti se připomínala bitva o Británii za účasti letounů Fieseler Fi-156 Storch, Polikarpov Po-2 Kukuruznik, nebo Jakovlev Jak-3, Messerschmitt Bf-109, nebo Spitfire a Tiger Moth. Rakouský Red Bull sice nepřivezl Alpha Jety, ale v jejich barvách se ukázala trojice Flying Bulls Aerobatics Team z Jroměře s letouny XtremeAir XA42, nebo  Martin Šonka na akrobatickém speciálu Extra 330SR. A z býčí sbírky bydlící v salcburském hangáru číslo 7 se ukázaly i letouny P-38L Lightning, B-25J Mitchell a  F4U-4 Corsair.
Ale aktivním a vzhledem k horkému počasí opravdu zapáleným účastníkem Aviatické pouti 2015 v Pardubicích byl Miloš Jenčík….
text: (jjk)
 
V Pardubicích se první červnový víkend konala již po pětadvacáté Aviatická pouť. Letové ukázky započaly průletem strojů místního Centra leteckého výcviku (CLV), které zajišťuje pro armádu ČR výcvik pilotů. Nad drahou letiště prolétl vrtulník Mil Mi-17 s dvojicí Milů Mi-2, následovala trojice Zlínů Z-142C AF a dopravní Let L-410UVP s dvojicí L-39 Albatros na křídlech. Následovala Avia BH1. Následovala první hraná scéna z období Druhé světové války, které se v letové části účastnil North American P-51 Mustang a Piper L-4H. Soudobé akrobatické létaní zastupovala Extra 300 SR. Poté se na obloze objevila trojice "Bückerů", přesněji Zlín Z-381, Aero C-104 a CASA C-131E.
Dalším velkoprostorovým představením byla "Bitva oi Británii" s letouny Hawker Hurricane Mk.IIB, Supermarine Spitfire LF.XVIE a Hispano HA1112-M1L Buchon.
Skupina Flying Bulls Aerobatics Team na třech speciálech XA-42 XtremeAir předvedla skupinovou akrobacii. A v Pardubicích zažil veřejnou premiéru před týdnem doletivší Lockheed 10A Electra.
Armádní blok zahájil průlet Jaku-40 s dvěma JAS-39 Gripen na křídlech, následovala ukázka záchrany pilota vrtulníkem Mi-171, kterého kryl Mi-24. Dynamickou ukázku odlétalo Aero L-159 ALCA, sólově s dýmovnicemi Mi-24 a ukázky ukončil výsadek z Mi-171.
Ve scéně z konce II. světové války létal Polikarpov Po-2 Kukuruznik, Jak-3, UL Fieseler Fi-156 Storch a již dříve zmiňovaný Hispano HA1112-M1L Buchon.
Na letošní pětadvacáté Aviatické pouti prolétla velkoskupina letadel, oproti zvyklostem nikoliv Trenérů, ale velkoskupina warbirdů tvořená letouny P-51 Mustang, Jak-3, HA1112 Buchon, Hawker Hurricane, B-25 Mitchell, F4U-4 Corsair, P-38 Lightning, Beech C-45 Expeditor a Spitfire. Takováto skupina byla v ČR k vidění poprvé.
Na velkoskupinu plynule navázala trojice North American B-25J Mitchell a Chance Vought F4U-4 Corsair a Lockheed P-38L Lightning nejdříve ve skupině, následně i ve dvojici.
Peggy Walentin se na Boeingu Stearman prochází nad křídlem i mezi křídly nehledě na to, jaký manévr dvouplošník právě provádí. Stearmana v pestrých barvách vystřídal Stearman v barvách cvičných letounů RAF, který létal ve dvojici s také žlutým De Havilland DH-82A Tiger Moth II.
Následovaly dva výrobky firmy North American: P-51 Mustang a T-28 Trojan. K Pardubicím mimo perníku patří i osoba Jana Kašpara, který byl vzpomenut spolu s letounem Blériot. Jak se létalo prezidentům (bez záruky) jsem si vyzkoušel v dvoumotorovém dopravním letadle Beech C-45H Expeditor.
Stíhací letouny První světové války reprezentovaly UL repliky Sopwith Camel a Nieuport XII. Trojice L-200 Morava, Aero 45 a Aero 145 předvedla několik průletů. Následně se nebe zaplnilo legendou českého letectví - letouny Trenér v počtu 13 kusů, z nichž čtyři ze skupiny Follow Me předvedly skupinovou slétanost. Program letošní Aviatické pouti více než důsledně oslavil čtvrtstoletí této akce a nezbývá než se těšit na čtvrtstoletí následující.
text: M.J.
 
text: (jjk), M.J. foto: M.J.   
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama