Akce a soutěže

10.06.2017 19:17

Jedle na základně

text: (jjk), R.M., foto: L.P. www.jus.cz Jedle na základně
Mnozí jistě znají královéhradeckou bohulibou sešlost Open skies for handicapped, která se každoročně odehraje na letišti Věkoše. Ale v úterý 6. června 2017 se akce, ne nepodobná té tradiční hradecké, odehrála na pražském vojenském letišti ve Kbelích. Postaralo se o to Ministerstvo obrany České republiky, které bylo pořadatelem Dne dětí pro Jedličkův ústav a školy a spřátelené Základní školy Ohradní, a také ministr obrany Martin Stropnický v té souvislosti předal řediteli Jedličkova ústavu a škol šek na sto tisíc korun, což je výnos charitativního projektu Remobil, který spočíval v recyklaci nepotřebných mobilů.
Nu tedy, v úterý 6. června 2017 v dopoledních hodinách se uskutečnil v areálu vojenského letiště Praha Kbely zmíněný Den dětí pro Jedličkův ústav a školy (a spřátelené Základní školy Ohradní) připravilo Ministerstvo obrany České republiky. A došlo také na předání stotisícového šeku od společnosti Retela, přičemž peníze vzešly z projektu Remobil. Projekt Remobil, který je financován společností Retela, je zaměřen na sběr starých a nepotřebných mobilních telefonů a příslušenství z domácností.
Jak je ostatně vidět, půldenní program nabídl možnost seznámit se s technikou 24. základny dopravního letectva, ale i dalšími stroji přilehlého leteckého muzea Vojenského historického ústavu. Ale nezůstalo jen u letecké techniky, ale bylo možné se seznámit i s prací psovodů, letištních hasičů, prohlédnout si speciální vojenské i civilní drony prezentované Vojenským technickým ústavem, nebo popovídat si se zástupci Vojenských lesů a statků. A nebo si pod dozorem a instruktáží sportovců Dukly vyzkoušet házenou a volejbal.
Dne dětí se zúčastnilo 115 žáků Jedličkova ústavu a škol a 77 žáků Základní školy Ohradní. K tomu je nutné přičíst i dalších 69 lidí jejich doprovodu.
Ale tento dětský den vlastně začal ještě daleko před branami kbelského letiště. Uskutečnil se mimo jiné díky čtyřem nízkopodlažním autobusům Dopravního podniku hlavního města Prahy a k tomu je potřeba přičíst další dva dálkové bezbariérové autobusy a pět mikrobusů. Tuto poměrně složitou logistickou operaci (tedy co se do množství vozidel a účastníků týče, největší v historii Jedličkova ústavu a škol) se podařilo také absolvovat díky vstřícnosti Kongresového centra Praha, které poskytlo prostor na zaparkování vozidel při hromadném nastupování a Policii České republiky, která zajistila bezpečný příchod všech účastníků po přilehlých komunikacích.
A v úvodu byla zmínka i o projektu Remobil. A i tohoto projektu, jak už bylo řečeno, se i částečně dětský den týkal. Jednalo se o Slavnostní zakončení první fáze projektu Remobil a s tím související vybrané částky sto tisíc korun, která poputuje na vybavení jedné z místností fyzioterapie v Jedličkově ústavu a školách. Projekt Remobil je (v první i následující druhé fázi) zaměřen na sběr i recyklaci starých mobilních telefonů. Zapojily se do něj už desítky firem i jednotlivců na celkem tři sta padesáti sběrných místech po celé republice. V první fázi bylo sesbíráno tímto způsobem deset tisíc telefonů a za každý z nich společnost Retela věnovala deset korun pro Jedličkův ústav a školy. A tedy tady máme tu konečnou částku první fáze projektu, který má hned tři společensky odpovědné aspekty. Vedle podpory Jedličkova ústavu a škol a ochrany přírody ještě pracovní uplatnění pro osoby ohrožené na trhu práce, které byly zapojeny do samotné recyklace.
A tak tedy Dětský den pro Jedličkův ústav a školy na pražském kbelském letišti na 24.základně dopravního letectva, nebyl jen milým rozptýlením, ale i bohulibou akcí reprezentovanou projektem Remobil…
 
Další fotografie Army day s Jedlí 2017
text: (jjk), Radek Musílek www.jus.cz, foto: Ladislav Polnický www.jus.cz
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama