Akce a soutěže

03.05.2010 20:45

Ing.Jan Kašpar opět po sto letech havaroval….

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Ing.Jan Kašpar opět po sto letech havaroval….

…a přihodilo se to tentokrát přímo na prvního máje na letišti v Plasech. A tak když všichni ostatní prožívali tradiční „Den ve vzduchu“ po oba víkendové dny, replika Blériotu ho prožívala na zemi…Skoro se totiž na den přesně opakovala historie prvního vzletu Blériotu s českým pilotem na našem území a i tentokrát se letoun po nouzovém přistání poškodil. Ale jinak si na této tradiční květnové akci létacích aparátů diváctvo užilo do sytosti. V premiéře se zde představil Petr Kopfstein se svou Extrou 330SC, kterého doplňoval Marek Hyka s dvoumístnou Extrou 330LC… Policie předvedla zásah s vrtulníkem Bell 412EP, Antonov An-2 vyhazoval parašutisty, předvedly se vojenské L-159 Alca a JAS-39 Gripen a Fokker Dr.I a Sopwith Camel v podobě historických replik a další českou veřejnou premiérou bylo předvedení letounu AT-6 Texan z roku 1946.

 
Vlastně letos diváci, kteří přišli do Plas hned brzo z rána viděli na vlastní oči, jak měli první aviatici těžký život…při nepříjemném poryvu větru Blériot tak zvaně zakufroval a už létaly třísky. Pro poučení, jak to před sto lety také dopadalo, nechali pořadatelé letoun vystavený na ploše. Tehdy v roce 1910 Jan Kašpar na stroji Blériot XI.76 zkoušel první skoky do vzduchu už 13.dubna, ale až 16.dubna na dostihové dráze v Pardubicích provedl první oficiální let v délce cca dvou kilometrů a týž den také složil úřední pilotní zkoušku.
 
Ale vraťme se do Plas. Ku podivu se této oblasti minimálně v sobotu vyhnulo nepříznivé počasí, které trápilo zbytek republiky a tak první víkendový den přilákal přes deset tisíc diváků včetně Miloše Jenčíka, který se s Magazínem LČR rozdělil nejen o hezké obrázky, ale i o drobné dojmy. První májový víkend se tedy na letišti v Plasech konal již tradiční Den ve vzduchu, letos se připojující k oslavám 100 let aviatiky v Čechách. O tom, jak vypadaly počátky aviatiky se mohli návštěvníci přesvědčit ihned po příchodu do areálu, kde na letištní ploše ležel z rána havarovaný Blériot. I tak vypadalo letectví před 100 lety. Od rány probíhaly přílety účinkujících i návštěvníků, místní piloti pořádali pro zájemce rekreační lety. Dopolední program byl věnován zásahové jednotce Policie ČR na Bellu 412HP společně s ukázkami práce kynologů.
 
Samotnou airshow zahajovali parašitisté z An-2, následovaly armádní stroje L-159 Alca a také dva letouny JAS-39 Gripen. Z dalších ukázek bychom mohli zmínit například vírník Magni Gyro M-14 Scout 2000, ultralehký vrtulník Elisport CH-7 Kompress a na veřejnosti první akrobatickou ukázku Petra Kopfsteina na nové Extře EA-330SC.
Bez pochyby divácky zajímavou ukázkou byla trojice Bückerů Bü-131 Jungmann z německé letky German Historic Flight předvádějící skupinové létání, vrtulníček Robinson R-44 se chlubil výbornou manévrovatelností, Z-37 Čmelák přistával na jedno kolo a L-13 Blaník akrobatil. Petru Jirmusovi na Zlínu Z-142 zdatně sekundoval od jihu přilétnuvší čáp. Petr Jirmus měl původně předvádět akrobacii na Bückeru Bü-131 Jungmann, ale nakonec létal na zmíněném Zlinu. A následovala druhá premiéra a to jednoho z lákadel letošního roku, letounu AT-6 Texan vyrobeného v roce 1946. Diváci po té shlédli i souboj ultralehkých replik Fokkeru Dr.I a Sopwith Camelu a náhradou za Blériot bylo povoláno Aero Ae-45 Super a program ukončili opět parašutisté.

A nutno dodat, že na úvod se předvedla plzeňská zásahová jednotka Policie České republiky v součinnosti s vrtulníkem BELL 412HP i se služebními pejsky, a po té i hasiči předváděli zásahu při autonehodě a také tu nemohli chybět ani modeláři. A kdo by se chtěl podívat ještě na jiné obrázky z prvomájového víkendu v Plasech může navštívit stránky Miloše Jenčíka: Den ve vzduchu 2010
 
text: (jjk), M.J., foto: M.J.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama