Akce a soutěže

30.09.2012 19:08

Hračičkové si dohráli, medaile rozdány…

text:, foto: (jjk) Hračičkové si dohráli, medaile rozdány…

Jsme to my hravý národ a není se tedy čemu divit, že i co se týče modelařiny, patříme k těm nejhravějším na světě. A když se podíváme, kde se modýlky různých typů a velikostí vyrábějí, zjistíme, že si de facto konkurujeme především vlastně jen se sousedními Německem a Rakouskem. Takže jsme takoví hraví tady ve střední Evropě. A kromě jiných regionálních akcí, už jednadvacátý rok podporují zálibu všech hračičků už od roku 1992 (viz Lidová demokracie 2. listopadu 1992 – Model Hobby 92) organizátoři veletrhu Model Hobby z agentury Dart. Samozřejmě, že se za ta léta od první obchodní modelářské výstavy v tehdejším Československu, mnohé změnilo. Mimo jiné místo konání, které bylo při prvním ročníku v domě U Hybernů a dnes ve veletržním areálu v Letňanech. A z jednorázové akce se stal jeden z deseti nejvýznamnějších veletrhů v tomto oboru v Evropě. A i v letošním roce tu ve dnech 27. až 30. září 2012 více než tři sta produktů a výrobků z oblasti leteckého, lodního, automobilového, plastikového, železničního a papírového modelářství předtavilo pětaosmdesát výrobců nejen z České republiky a zmíněných Německa a Rakouska, ale i třeba z dalekého Japonska.

A i v roce 2012 se soutěžilo, protože tradiční součástí veletrhu je od roku 1994 soutěž o cenu Výrobek roku, přičemž v tomto roce bylo ocenění nominováno 49 výrobků a sedmičlenná porota složená z šéfredaktorů časopisů Model Hobby Magazín, RC Cars, RC Modely a RC Revue a nezávislých modelářských odborníků vybrala 20 vítězů, kteří obdrželi prestižní ocenění „Výrobek roku 2013“ – medaili a certifikát.
Mezi oceněné patří tedy Crack Pitts (RC Factory s.r.o.), Motor TP 6,5T Modified Brushless – (Dováží: Omnitron s.r.o., Vyrábí: Thunder Power RC), Parní lokomotiva „Hrboun“ 375.0 ČSD (Modelleisenbahn München GmbH), Z-37 Čmelák (Petr Žák, Modelservis), Fokker D.VIII (Grapo s.r.o.), Hrací postel (Aktina kontakt s.r.o.), 3D tiskárna (Aroja s.r.o.), Gama 2100 (Pelikan Daniel), MC-20 Hott (Dováží: Pelikan Daniel, Vyrábí: Graupner), Sanwa MX-V (Dováží: Pelikan Daniel, Vyrábí: Sanwa), Spin super regulátory (Dováží: Pelikan Daniel, Vyrábí: LRP), Osobní vůz ČD (Tillig Modellbahnen GmbH), Škoda 130 RS (Dováží: Foxtoys s. r. o. Vyrábí: Spark Model), Ultra micro MIG-15 DF (Dováží: Astra s.r.o. Vyrábí: Horizon Hobby Inc.), Firebird stratos (Dováží: Astra s.r.o. Vyrábí: Horizon Hobby Inc.), Blue Arrow Nano Loop (Robbe Modellsport GmbH), Telemetrie fasstest (Robbe Modellsport GmbH), Loď U.S.S. Iwojima (LHD-7) (Dováží: Corfix Distribution s.r.o. Vyrábí: Revell GmbH & Co.), El-Marabu (Hiesbök s.r.o.), MiG-29UB (Dováží: Roman Scherks Vyrábí: Witty Sky Guardians).
A protože jsme na Model Hobby byli už počtvrté, respektive s rokem 1992 už po páté (viz.2011 Kulaté jubilejní hračičkářství, 2010 Po devatenácté…., 2009 Kdo si hraje nezlobí … a 1992 Lidová demokracie 2. listopadu 1992 – Model Hobby 92) můžeme si už tradičně připomenout i několika slovy, co bylo možné v Letňanech letos shlédnout. Po šesté letová plocha hostila soutěž Model Air Race. A kromě závodních soutěží se návštěvníci mohou dívat i na ukázky pilotování slow flyerů, akrobatických speciálů, historických letounů nebo na ukázky pilotáže vrtulníků a quadrocoptér. A sedmým rokem se konala výstava obřích RC modelů letadel.
V tomto roce se na veletrhu Model Hobby jely závody RC aut na pohon elektromotorem, třetí rok zde probíhalo fórum RC4X4.cz na terénu s názvem „Sedmihorky“ a opět se tradičně účastnil Klub RC Truck Hradec Králové, tentokrát za pomoci kolegů  z klubu Modellbaugruppe 20 z Vídně a součástí programu byl také 2. ročník otevřeného Mistrovství ČR RC Truck 2012.
Lodičky byly opět k vidění na osvědčeném kruhovém bazénu o průměru 15 metrů a také i ve statické podobě další množství modelů lodí, plachetnic, ponorek a roztodivných vodních strojů nejen z tuzemska, ale i  modelářského klubu IGS Markt Schwaben z Mnichova a ze Slovenska v podobě Ponorkového klubu Žilina. Kromě toho v sobotu 29. září  2012 proběhl 9. ročník soutěže stavitelů plastikových modelů Model Hobby Cup, který tradičně pořádá modelářský klub MK Černošice a souběžně proběhl 23. ročník tradiční soutěže Memoriál JUDr. Zdeňka Lhoty.
Samozřejmostí je i velké množství papírových modelů, které někteří jejich vystavovatelé sestavovali na místě.
A pro mnohé jsou nejatraktivnější tradičně vláčky, takže zde bylo vidět všechno možné, od velikosti N (a ještě menších) až po velikost G, což jsou tzv. zahradní modelové železnice.
V roce 2012 také už po páté proběhla výstava orchidejí, které se účastnili vystavovatelé z hodně exotických zemí, jako například z Peru firma Peruflora, a z Taiwanu firma Sun Moon Orchids.
A pro ty, kteří se nudili u kytiček, nebo u modýlků, mohli si zajít na výstavu Home Work, kde se mohli zájemci naučit třeba tvořit keramiku, nebo šperky a doplňky z korálků, a nebo malování na deštníky či tašky, dekorování svíček, barvení tmavého textilu, dekorování skla reliéfními pastami či šablonování. A také se tu uskutečnil workshop na výrobu vánočních dekorací, či ukázka šicích strojů Bernina a promítání filmu o patchworku.
Nu a tak opět o něco rozšířený veletrh Model Hobby 2012 úspěšně doběhl až do svého konce a všichni, kteří si rádi hrají a nebo mají nějaký koníček se mohou těšit už na rok 2013 a dva a dvacátý ročník Model Hobby 2012.
text:, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen váhavě světa běh a nejen ten letecký teprve opět začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: VLa foto: VLa
foto: VLa
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama