Akce a soutěže

20.06.2010 12:56

Hevlíkovická paseka nad Divokou Orlicí….

text,foto: (jjk) Hevlíkovická paseka nad Divokou Orlicí….

…se zaplnila pestrobarevnými letounky a u svatého Antonína, sochy z roku 1894, která v Hevlíkovicích stojí se mohlo slavit, protože začal letecký den na letišti Žamberk 19.června 2010. Po Aviatickém odpoledni v roce 2005 a Leteckém dni v roce 2008 se tu tedy uplynulou sobotu opět konala významná letecká akce, tedy letos nazvaná Airshow Žamberk 2010. Tradice leteckých dnů pod Orlickými horami mají svou dlouholetou tradici, už v roce 1928 (16.září) na provizorním letišti pod Černým lesem probíhá letecký den, na který navazují i po válce 18. a 19.května 1946 propagační letecké dny a dokonce na velkém letecké dnu v roce 1955 se tu objevili stíhací proudové Migy-15 a dopravní letoun Iljušin/Avia Il/Av-14 … A tak je zcela jistě milé, že se na tuto tradici podařilo úspěšně navázat. I když tomu tak být nemuselo, protože v roce 1963 Československá lidová armáda letiště aeroklubu sebrala, veškeré zařízení buď rozkradla a vyrabovala, většinu plochy nenávratně zničila a když už nebylo co vzít a z hangáru zbyly jen holé zdi, tak ho milostivě vrátila aeroklubu…ale naštěstí se místním nadšencům podařilo většinu zničených věcí obnovit a opravit a zprovoznit alespoň jednu dráhu a tak i dnes se do podhůří Orlických hor na paseku nad Hevlíkovice zajít podívat na letiště Aeroklubu Žamberk na nějaký ten letecký den, jako sobotu 19.června 2010.
Nad letošním leteckým dnem mělo patronát město Žamberk v čele se starostou a během odpoledne se představili místní i přespolní piloti na všech kategoriích letadel a všech velikostí a také modeláři. Jako novinka se tu předvedla ze Zábřehu přilétnuvší čtyřčlenná skupina Zlinů Z-226/326 v atraktivním šachovnicovém zbarvení, ale jinak tancoval například Z-37T Turbočmelák Agroairu, nebo Jan Rolinek na větroni L-13 Blaník předvedl něco z letecké akrobacie, ukázala se L-200 Morava, L-40 Meta Sokol, letečtí modeláři a další. A na své si přišli i hladovci diváci, pro něž bylo připraveno bohaté občerstvení od steaků, grilovaného masa a kuřecích nugetů až po klasické pivo, párek, limonádu a třeba i cukrovou vatu. A obdivovat bylo možné i vystavené exponáty v podobě vrtulníků Robinson R-22/44, nebo Kompress, ale i třeba zástup Čmeláků, protože, jak bylo zmíněno má zde svou jednu základnu i Agroair, který navazuje na tradici svých předchůdců a to především Slov-Airu, který zde měl svou práškařskou stanici od sedmdesátých let dvacátého století. Vlastně něco málo o historii tohoto letiště bylo psáno při příležitosti leteckého dne 2008 na stránkách MLČR zde: Prima …. Prima …. Primátor ze Žamberka….
Ale o Žamberku toho moc napsáno nebylo a pro ty, kteří by se do tohoto koutu pod Orlickými horami vydali na turistický výlet, by pár vět mohlo být k užitku.
O Žamberku se hovoří někdy v roce 1341 a to je ještě v majetku Mikuláše z Potštejna. Při dělení panství v roce 1568 získává půlku Žamberka Karel Žampach, jenž prodává svůj podíl v roce 1575 Mikuláši z Bubna, kterému patřila druhá část města, a který nechal postavit zámek v Žamberku ačkoli sám měl původně bydliště v Liticích. Po smrti Mikuláše získává Žamberk jako dědictví v roce 1608 Jindřich Jan z Bubna a po něm v roce 1668 František Adam z Bubna, který začal dělat barokní úpravy zámku. Ten byl totiž v té době sice už centrem panství, ale po smrti Františka Adama v roce 1711 se jeho potomci zámku přestali věnovat a ten vcelku logicky začal chátrat. Bubnové tak v roce 1809 prodali žamberecké panství Verianovi Alfredu Windischgrätzovi, který zámek opravil a rokokově modernizoval zámek. Po dokončení rekonstrukce v roce 1814 zámek s panstvím koupil Jan Parish, který se hlavně staral o rozšíření a zkrášlení zámeckého parku. A poslední úpravu udělal Otakar Parish. Zámek upravil v secesním slohu na počátku dvacátého století. Po roce 1948 však byl majetek Parishů znárodněn a stalo se z něj Střední odborné učiliště a na první nádvoří se nastěhovaly České vinařské závody. V roce 1990 se zámek vrátil v restituci rodu Parisů, ale i nadále v něm zůstává Střední odborné učiliště obchodu, řemesel a služeb a také Akademie řemesel a služeb, mistrovská škola, obor vodoinstalatér a topenář a i Vinařské závody. A tak lze zámek obdivovat jen zvenčí, ale jiných zajímavostí je v okolí dost a na ně se lze podívat i z ptačí perspektivy po domluvě na letišti při vyhlídkovém letu nad zříceniny hradu Litice, Potštejn, či Žampach, nad Barokní mariánský poutní kostel P. Marie Bolestné v Homoli, nebo nad údolní přehradu Pastviny, či si zajet do Letohradu a Jablonného nad Orlicí…
text,foto: (jjk)

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: archiv M.O. foto: archiv M.O.
foto: archiv M.O.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...trochu rozmazané čau... ...trochu rozmazané čau...
...trochu rozmazané čau...
 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama