Akce a soutěže

07.10.2012 16:00

Henčovské hejno na den armády

text,foto: (jjk) Henčovské hejno na den armády

Shodou okolností se v někdejší den československé armády 6. října 2012 sletělo na skoroletní slet Letecké amatérské asociace České republiky pod názvem „LAA sobě“ obrovské hejno všech možných létajících aparátů na henčovskou louku, tedy na letiště v Jihlavě. A kromě všelijakých jiných klenotů a strojků všemožných tvarů typů a konstrukcí tu třeba byl k vidění a k vyzkoušení i třetí do party německých vírníků od firmy AutoGyro distribuovaný u nás společností Nirvana systems, MTO Sport, který vzhledem k tomu, že na rozdíl od typů Galidus a Cavalon nemá krytou kabinu. A odpoledne se zde ukázal i Focke-Wulf FW-190 A8, respektive jeho dvoutřetinová ultralehká polomaketa. Do jisté míry se tento velkosraz konal i v den, kdy v roce 1944 vojáci 1. československého armádního sboru vstoupili v rámci Karpatsko - Dukelské operace na území Československa a slavil se tak 6. října den armády.

Ale on to nebyl jen slet jen tak pro zábavu, ale pro přilétnuvší, či přišedší byl připraven mnohý program na celý den. Počasí sice na sobotu, tedy hlavní den sletu vyšlo velmi letní, ale poněkud některé letové produkce narušoval silnější vítr, jak se od západu hnala fronta. Několik odvážlivců paraglidistů ještě dopoledne létat stihlo, ale létání pro děti z dětských domovů musel Miroslav Oros změnit z létání na paraglidu na hromadný let v Antonovu An-2. Ale i když se hnala studená fronta a místy nepříjemně pofoukávalo, slétlo se do Jihlavy více než dvě stě letadélek a zaregistrovaly se téměř tři stovky účastníků. Ti si také mohli vybrat z mnoha zajímavých přednášek například Miloš Kvapil hovořil o lidském faktoru v letectví a nebo  MUDr. David Melechovský o alkoholu v letectví. A nebo si bylo možné pohovořit o stavbě dřevěných replik s Marcelem Sezemským, o létání do zahraničí s Martinem Marečkem, či o o prvních zkušenostech s kategorií ELSA s Janem Fridrichem a nebo o moderní avionice v SLZ s Martinem Baldou a o motorech Rotax s Jiřím Šámalem. A také se mohlo soutěžit o švýcarské hodinky Adriatica s logem LAA ČR. Nechyběly ani metodické filmy a hlavně ti, kteří se neměli během sezony potkat si tu mohli během celého dne v klidu poklábosit a probrat právě končící sezonu.
V každém případě to byl asi nejhojněji obsazený slet v roce 2012…a shodou náhod v den, kdy svůj svátek mívala československá armáda, ale ona ta armáda více než dvou stovek všech možných létajících zařízení byla pro oko leteckého labužníka podobně významná…. 
.
text:, foto: (jjk)
Zdroj: www.laacr.cz
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen váhavě světa běh a nejen ten letecký teprve opět začíná znovu objevovat, (jjk)]
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama