Akce a soutěže

10.10.2010 17:36

Gripen, Chvojen a Keltové

text,foto: (jjk) Gripen, Chvojen a Keltové

...už i modeláři se pomalu, ale jistě ukládají k zimnímu spánku a tak už jen vesměs všude poletují papíroví draci a létavci všeho druhu chytají poslední zbytky sluníčka. Tak to na jedné z posledních letošních akcí, tak říkajíc v terénu, také bylo v místě dávného keltského osídlení, tam, kde pobývali Vrtbové, či Ctibor z Kožlí, Heřman, nebo Břenem a Zdeněk Konopišťský ze Šternberka, kteří zde nechali vystavět i kostelík svatého Jakuba a Filipa v Chvojně, jež je tradičním kouskem scenerie jak letišti „velkého“ Benešov – Bystřice, tak toho „malého“ modelářského Benešov – Nesvačily. A před nedělní tradiční Drakiádou to v sobotu 9. října 2010 létalo na stejně tradiční nesvačilské akci (respektive její podzimní části) „Předveď a prodej“ radost pohledět. A kromě strojů z vedlejšího „velkého“ letiště, které dělali svým menším kolegům zajímavou společnost, tu i ve zmenšeném provedení byly vidět zajímavé kousky jako například v podobě JAS-39 Gripen, nebo Zlin Z-226MS a podobně ...

 

Nesvačilští modeláři tradičně pořádají od jara do podzimu několik zajímavých akcí, a to zmíněnou „Předveď a prodej“, která má svou jarní a podzimní část a i když je určená především pro modeláře samotné, zcela jistě se ani běžní návštěvníci nebudou při pohledu na modýlky nudit. Podzimní část této akce předchází tradičně i drakiádě. Zářijová akce „Nesvačilského podívání“, která měla v letošním roce svůj třetí ročník a nahradila modelářský letecký den „Setkání obřích modelů letadel“, který měl pře tím pět ročníků (a malá ukázka je k vidění viz. Nesvačilské podívání podruhé). A další akcí, která už je pro nesvačislké modeláře pravidlem, je Amperfest, tedy létání s elektrickými modely a tuto akci v roce 2010 doplnily i „Nesvačilské světlušky“, tedy efektní noční létání s osvětlenými modely. A kromě toho v roce následujícím, tedy v tom 2011 se koncem května bude na letišti u Benešova konat soutěž takzvaných RC házedel, což jsou modely na elektrický pohon vypouštěná z ruky.

 

Nu a pravda je, že v Benešově se stále něco děje (viz. Benešovská konina, nebo Říjnová cesta kolem Bystřice) a tak určitě stojí za to na nějaký ten výlet mezi Nesvačily a Bystřici zavítat, protože pokud zrovna modeláři žádnou akci mít nebudou (ale jejich aktivity lze najít minimálně zde v „kalendáři“), tak je stále na co koukat na letištní ploše a nebo navštívit i nějaké pamětihodnosti v okolí, a to při nejmenším zámek Konopiště. Ale jak bylo v úvodu zmíněno, už tradičním doplňkem scenerie benešovského letiště, je kostel sv.Jakuba a Filipa ve Chvojně, které dříve mělo ještě přídomek „Velké“ a kde je k vidění i zbyteček keltského hradiště. Kostelík z roku 1217 je postaven ve slohu pozdně románském s novogotickými prvky a stojí na místě někdejšího keltského hradiště z prvního století našeho letopočtu. Hradiště Keltové postavili v pozitivní geopatogenní zóně a tak tu dodnes lze čerpat pozitivní energii podobně jako v Panenském Týnci, který je tím ovšem všeobecně známý (o čemž je m.j. psáno i zde: Na skok v Panenském Týnci). Keltové si tedy toto místo vybrali a hospodařili tu a chovali tu i hospodářskou zvířenu. Chvojen měl na svém jižním svahu poměrně velkou vesnici a na západní straně kamennou budovu, která patřila majitelům Chvojna. Kostelík sv.Jakuba a Filipa má oba patrony zvěčněny i v oratoři a to spolu s vyobrazením Panny Marie s Ježíškem na ruce. U vchodu je Ptolemaiova sluneční soustava, kde je země znázorněna jako střed vesmíru a další fresky ukazují Peklo a drakohada Livjátana požírajícího hříšníky. Koncem devatenáctého století byl kostelík přestavěn a věž při tom byla přemístěna do střední části objektu a v zadní části byl farní úřad, který byl do roku 1891 děkanstvím.

A tak i tato zmínka možná pro někoho bude inspirací pro případnou návštěvu, protože asi málo kdo ví, co že to je tam na horizontu za letištěm za kostelík, který je při pohledu na letadýlka všech velikostí na benešovském letišti, takřka všudypřítomný.

text, foto: (jjk)

 
 

 

 

"Nová" hasičárna (foto:MVod) "Nová" hasičárna (foto:MVod)
"Nová" hasičárna (foto:MVod)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama