Akce a soutěže

19.06.2016 22:07

Dvoje městské narozeniny

text: (jjk), text, foto: M.J. Dvoje městské narozeniny
Město Chotěboř slaví letos rovnou dvoje narozeniny. A to 145. výročí od prvního příjezdu vlaku do Chotěboře a 850 let od udělení městských práv. A tak sedmý ročník leteckého (a dětského) dne na letišti Chotěboř – Počátky byl tak trochu i narozeninový a trochu i výjimečný, protože v rámci oslav byla nejen odhalena pamětní deska ke stému výročí narození chotěbořského rodáka a pilota RAF Karla Vykoukala, ale i přítomnost válečného pilota brigádního generála Imricha Gablecha a brigádního generála Emila Bočka. Chotěbořský letecký den byl letos v neděli 19. června 2016 tak takový i všeobecně narozeninový.
(jjk)
Další ročník letecké přehlídky a dětského dne pod názvem Airshow Chotěboř 2016 se na letišti aeroklubu Chotěboř konal v neděli 19. června. V dopledních hodinách probíhal program především pro děti, během kterého začali přilétat vystupujicí piloti. A již během dopoledne dosedl na travnatou plochu vrtulník Mil Mi-17 Centra leteckého výcviku z Pardubic, který byl až do odletu volně přístupný návštěvníkům. A návštěvníků se, i přes nepříliš příznivou předpověď počasí, sešlo značné množství.
Letové ukázky zahájila dvojice hotovostních nadzvukových stíhacích letounů JAS-39 Gripen, po kterých následovala béžová Beta Minor Be.50. Rozdíl mezi hornoplošníkem a dolnoplošníkem demonstrovali piloti Piperu PA-18 Super Cup a Sokolu M1D. Že i s "dopravním" letadlem se dá létat akrobacie ukázal Jak-18T, následoval DeHavilland Beaver a Boeing Stearman. Designově nestárnoucí Aero 45 a legendární Zlín Z-126 připomněly zlaté časy československého leteckého průmyslu. Následoval vzlet a letová ukázka hlavního taháku letošní airshow válečného stíhacího letounu Supermarine Spitfire LF.XVIE, navíc v českém markingu a s českým pilotem Radimem Vojtou v kabině, který si zde v Chotěboři odlétal své první veřejné vystoupení s tímto typem letounu.
Vrcholnou akrobacií na Extře 300SR se prezentoval Marti Šonka, po kterém odlétl avizovaný vrtulník Mi-17 a k ukázce vzlétla Cessna C208 Grand Caravan. Další akrobatickou ukázkou byla nestárnoucí "padesátka", přesněji Zlín Z-50LS s Petrem Biskupem v kabině. Následoval na leteckých dnech zřídka předváděný dvoumotorový Tecnam P2006T a poslední akrobatická ukázka, tentokrát bezmotorová na kluzáku Lo100. Následoval Cirrus SR 22 a poslední ukázkou měl být seskok parašutistů z An-2, který však byl vzhledem k silnému dešti zrušen a parašutisté zažili nejen vzlet, ale nezvykle i přistání.
Letošní letecký den se těšil značné přízni diváků, kteří navštívili chotěbořské letiště i přes nepříliš příznivou předpověď počasí. Počasí naštěstí ovlivnilo až závěr lateckého dne po dvou a čtvrt hodinách trvajícím leteckém programu.
text, foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama