Akce a soutěže

20.06.2010 08:00

Dvacítka pod mrakem

text: (jjk), foto: (M.J.) Dvacítka pod mrakem

Rozmarnost letošního počasí poznamenala i dvacátý ročník sletu 19.června 2010 na bývalém záložním letišti Žatec – Macerka…tedy podle původního označení Žatec II. – Čeradice (podle vojenských utajovačů Postoloprty). Mraky se válely nízko nad zemí, tu a tam i nějaká kapka spadla a tak se sem letos, na rozdíl od slunečnějších ročníků, nedopravilo tolik létavců, kolik tu obvykle bývá. A těžko říci jak dopadla tipovací soutěž o Velkého vezíra a zda se někomu podařilo trefit přesný počet přilétnuvších strojků. V tomto hnusném počasí se to těžko tipuje. Ale i přes nepřízeň počasí se Miloši Jenčíkovi podařilo nějaký ten obrázek z tohoto jubilejního dvacátého sletu na žateckém letišti u Čeradic ulovit.

Ono je vlastně v oblasti, které se říká U Libočan, ale používalo se donedávna přízvisko „Čeradické letiště“, protože zde bylo ještě dříve, než z něj vzniklo letiště záložní, travnaté, s dráhou podloženou ocelovým roštem. Čeradice vznikly zhruba v podobné době jako Žatec, ale vedle královského města a této silné konkurence tu nejen, že nevznikla žádná opevněná tvrz, ale naopak se Čeradice staly majetkem žateckých bohatých měšťanů. Ale to bylo o mnoho dřív než se zde postavilo letiště, kde se v posledních létech koná slet ultralehkých letadel a kromě Dočesné a Chmelfestu je to třetí nejnavštěvovanější akce v Žatci. Od prvních ročníků, kdy tu byly k vidění jen motorová rogala a jednoduché stroječky se slet vyprofiloval v profesionální akce a to i m.j. proto, že provozovatelem letiště je Aviation Technologies & Services a tak je tu pravidelně každoročně k vidění i L-29 Delfin Czech Jet Teamu. A protože jsou zde aktivní ultralightisté, je tu možné každý rok vidět množství všelijakých vehiklů (tedy pokud je počasí hezčí než letos) a k tomu je tu taková malá pouť se soutěžemi pro malé i velké, doprovodným programem a občerstvením.

A protože to počasí opravdu letos trochu zlobilo, je možné se podívat na barevnější obrázky z minulých ročníků na www.airfoto.jencik.net (z letošního ročníku na Žatecký slet 2010 | Žatec - Macerka | 20. 6. 2010), a nebo na jiném místě v MLČR na Čeradické slétnutí po devatenácté; Tryskáče se vracejí do Žatce

 
text: (jjk), foto: (M.J.)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama