Akce a soutěže

11.05.2014 19:14

Druhá dobrá a tři nouzáky

text,foto: (jjk) Druhá dobrá a tři nouzáky

Každý by měl dostat alespoň druhou šanci a tak po rozmrzelé návštěvě Roudnice nad Labem, kdy se skákalo za horou Říp (v rámci tradiční poutě) jsem zkusil dát tomuto letišti v roce 2014 ještě druhou šanci. První pokus zhatily davy lidiček hrnoucích se na veselici a fronty aut sahající do širého okolí a tak to podle toho také dopadlo viz. Krabčice už nikdy více a to ani za slepice. Ale vzhledem k tomu, že se v tomto roce tradiční letecký den v Roudnici nekoná a Memorial Air Show se chystá až na rok příští, využil jsem rozmarného májového počasí a pokusil se na „druhou dobou“ o návštěvu letiště Roudnice nad Labem, při příležitosti nového parašutistického závodu, který tak trochu připomíná někdejší závod branné zdatnosti, ale přece jenom v mnohem neformálnějším podání. Roudnický Čechol byl totiž určen mladým začínajícím parašutistům za dohledu instruktorů a těch zkušených. A ne, že by to byl ten pravý důvod, ale zcela netradičně jsme se při čtyřech kolech seskoků dočkali i netradičního trojího přistání na záložním padáku. Všechna nouzová přistání dopadla Bůh zaplať dobře, ačkoli jeden parašutista letěl kamsi k dálnici až k letišti Dušníky (tam jsem, ale ani v sobotu 10. května 2014 nikoho nepotkal, jakož i při předešlých návštěvách, takže by mu tam stejně nikdo nepomohl). V posledním skoku jeden z mladších soutěžících letěl na záložním kulatém padáčku směrem opačným k hangárům, ale naštěstí plechová střecha jednoho z nich byla lepší variantou než strom nebo cihlová zeď. V mezičase jakoby symbolicky na letišti přistála (a odletěl se zraněnou motorkářkou) i ústecká letecká záchranka, ale nikdo z parašutistů jí nepotřeboval.

Ale Roudnický Čechol nebyl jen o parašutismu. Byla zmínka o tom, že to trochu připomínalo dřívější pohár branné zdatnosti v odlehčeném podání. Soutěž začínala už za kuropění závodem v plavání na sto metrů (nikoli na letišti, ale v klasickém bazénu a ti nejmladší plavali jen metrů padesát) a po následné snídani se začalo se skákáním, které mělo nakonec čtyři kola (a následující střelbou ze vzduchovky na terč vestoje a vleže). Doskočiště byla dvě podle schopností a zkušeností parašutisty (ti nejmenší skákali bez padáku jen ze stupínku) a mezi třetím a čtvrtým kolem (které se odehrálo už za podmračené oblohy) seskoků se navíc uskutečnil běh na tři kilometry (nejmladší běželi jen jeden a půl kilometru). A závodníci byli rozděleni do třech kategorií a to nad 18 let, junioři mezi 15 a 18 lety a žáci do 15 let (ti neskákali padákem, jak už bylo řečeno, ale jen ze stupínku a plavání bylo 50 metrů a běh 1,5 kilometru).
Nu ačkoli se během dne počasí poněkud pokazilo, rozhodně druhá návštěva Roudnice nad Labem byla rozhodně úspěšnější než ta předchozí (Krabčice už nikdy více a to ani za slepice) a byla okořeněna i o kuriozitu v podobě netradičního trojího přistání parašutistů na záložním padáku, nebývá to zrovna obvyklé. Tedy když navíc vezmeme v potaz čtyři seskoky a relativně malý počet soutěžících…
 
A pro připomenutí ještě stojí za zmínku minulé návštěvy Roudnice nad Labem viz. Memorial Air Show v roce 2013 Peggy Krainz opět chodila po křídle, 2011 "Roudnice" slavila dvacetinyNa Vrších už dvě desetiletí…, a roce 1995 Třetí roudnické Memorial Air Show… a nebo Roudnice Po stopách praotce Čecha… a V Roudnici na šampionátu v akrobacii.
 
text, foto: (jjk) 
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama