Akce a soutěže

24.05.2015 19:00

Deset let mytologickým tvorem

text: (jjk), text, foto: M.J. Deset let mytologickým tvorem

Mytologický tvor, jehož původ sahá nejméně do sedmého století už desátým rokem brázdí českou, moravskou a slezskou oblohu. V těchto dnech tak oslavil takové malé jubileum. Podivný tvor s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a s lvím trupem, zadníma nohama a ocasem si k tomuto výročí pozval i své sourozence z kraje Vikingů a země koruny svatoštěpánské. A k tomuto setkání podivuhodných gryf si vybral letiště Čáslav – Chotusice, 21. základnu taktického letectva a sobotu 23. května 2015. Gryf je totiž švédsky Gripen a zmíněnou sobotu se konal v Chotusicích tradiční Den otevřených dveří.

Tato akce se koná každé dva roky a nabízí přehlídku nejen vojenské techniky české armády, ale během leteckého dne se na obloze objeví i mnoho zajímavých letounů ze současnosti i z minulosti a to nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Desáté výročí pobytu švédského letounu JAS-39 Gripen ve službě českého vojenského letectva symbolizoval už zahajovací průlet deseti těchto letounů (ve tvaru šipky) v barvách maďarské, švédské a české armády. Gripeny následovaly další stroje našeho letectva v podobě letounu CASA C-295M, nebo Aero L-159 Alca, či vrtulníků Mi-24 a Mi-171. Leteckou přehlídku doplňoval belgický letoun F-16AM a nebo historické stroje P-51D Mustang či Spitfire LF.XVIE, a akrobacii předvedla trojice letounů SBach/Xtreme z Jaroměře v barvách rakouského energetického nápoje. Ale přímým účastníkem čáslavského leteckého dne byl Miloš Jenčík, který tak všechno viděl, slyšel a fotil tak říkajíc z první ruky…
text: (jjk)
 
21. základna taktického letectva Čáslav hostila v sobotu 23. května 2015 již tradiční akci "Den otevřených dveří letiště Čáslav", která se letos zase o trochu více přiblížila klasickému leteckému dni.
Armáda České republiky letos oslavuje desetiletí používání letounů JAS-39 Gripen. Tomuto jubileu patřila i skupina deseti letounů Gripen. Vlastní letový program započal výsadek z vrtulníku Mi-17, následoval Zlín Z-381 (Basa) a dvojice strojů Zlín Z-526F a Aero L-29 Delfín. Poté se na nebi objevila již dříve avizovaná skupina deseti Gripenů, ve které se mísily stroje českého, maďarského a švédského letectva. Následoval blok Armády České republiky v podání dvou letounů JAS-39 Gripen, dvou strojů Aero L-159 ALCA, dvou vrtulníků Mil Mi-24 a transportního CASA C-295M.
Program dále pokračoval turbovrtulovým Čmelákem, přesněji letounem Zlín Z-137T Agro Turbo, kterého vystřídal North American P-51 Mustang, L-159 ALCA, v novém zbarvení létající Boeing A-75N1 Stearman a Pilatus P2-05. Skupinovou akrobacii reprezentovala skupina Flying Bulls Aerobatics Team na speciálech XA-42 XtremeAir. Dále létal Supermarine Spitfire LF.XVIE, belgická F-16AM, Beech T-34B Mentor, Mi-24, sólově švédský Gripen a dvojice letounů Beech C-45H Expeditor.
Následoval polský vrtulník PZL SW-4 Puszczyk a souboj letounů UL Sopwith Strutter 1 1/2 a UL Fokker E III. Souboj s fyzikálními zákony předvedl opět Gripen, tentokrát s českým pilotem, následoval North American T-28A Nomad a dvojice "Bückerů", tedy Aero C-104 a CASA C-131E, které na stále zataženější obloze vystřídala Cessna O-2A. Posledním číslem programu byla skupina letounů Nadačního fondu Metoděje Vlacha.
text: M.J.
Více fotografií Miloše Jenčíka je vidět na jeho mateřských stránkách viz. Den otevřených dveří letiště Čáslav 2015; www.airfoto.jencik.net/foto125.php.
A pro připomenutí i dřívější návštěvy čáslavského letiště viz. 2013, Chotusické sedmé dveře, 2011, Opět otevřené Chotusice, 2009, Open day 09´ Čáslav, 2005, Konec Migů-21 v Čechách
 
text: (jjk), text, foto: Miloš Jenčík
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama