Akce a soutěže

27.08.2017 13:14

Další žlutomodrý den

text: (jjk), foto: Milan Horys Další žlutomodrý den
Další ročník leteckého dne v Chrudimi proběhl 26.srpna 2017. Ten den pořádali vojáci z 43. výsadkového praporu Chrudim charitativní běh ve prospěch Vojenského fondu solidarity a zároveň ten den proběhl na chrudimské vojenské základně Den otevřených dveří při příležitosti 70. výročí výsadkového vojska a na letišti tak zvaný Žlutomodrý letecký den Berry.
Na chrudimském letišti se konal 26.srpna 2017 letecký den spojený s oslavami sedmdesáti let od vzniku výsadkových jednotek v Československu, což znamenalo pro návštěvníky od rána do večera podívání na všemožné dění na zemi i ve vzduchu. Letecký den a parašutistické oslavy v devět hodin ráno odstartoval v Klášterních zahradách Charitativní běh ve prospěch Vojenského fondu solidarity, který měl cíl na vojenské části letiště, kde už v tu dobu probíhal Den otevřených dveří 43. výsadkového praporu Chrudim. Tam si návštěvníci mohli prohlédnout výstroj, výzbroj a techniku vojenských parašutistů. To doplnili v pravé poledne i sami parašutisté, kteří seskočili na historických padácích. Ještě před začátkem civilního programu na letišti v Chrudimi, vojáci předvedli ukázky boje z blízka Musado a simulovaný přepad nepřítele.
Hodinu po poledni se pozornost diváků přesunula do civilní části chrudimského letiště. I když i civilní letecký program se neobešel bez vojenské účasti. Když už nic jiného parašutisté vyskakovali z vojenských strojů CASA C-295 M (a i strojů Antonov An-2), pardubické Centrum leteckého výcviku používá samozřejmě vojenské vrtulníky Mi-2, a tento výčet doplňoval bitevní vrtulník Mi-24, tak i jeho zmenšený model. A vojenskou techniku představovaly i historické stroje, či jejich věrné repliky Fieseler Storch, Neuport 12, Piper L4H, Fokker D.VII, Polikarpov Po-2, nebo DH-98 Tiger Month a Jak-3 ULL. Kromě tohoto nakouknutí do historie letectví doplnil i historický průřez leteckou akrobacií, protože se na obloze vystřídaly postupně letouny Bücker Bü-131 Jungmann (s Janem Rudzinským), Zlin Z-126 (s Jiřím Havligerem), Zlin Z-50LS (s Miroslavem Krejčím) a nakonec Extra 300SR (s Martinem Šonkou).
Ale to nebyla veškerá letecká technika, která se v Chrudimi ukázala, a kromě toho po leteckém představení se večer navíc představily u dvě hudební skupiny na závěrečném koncertě.      
text: (jjk), foto: Milan Horys
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama