Akce a soutěže

07.07.2012 20:55

Copak vymřely krávy?

text,foto: (jjk) Copak vymřely krávy?

Tam v tom kraji, kde kvetou i vidle zapíchnuté v hnoji a nikdy neprší tak letos někdo nejen ukradl ty kupy hnoje hemžící se ovády, ale patrně někdo ukradl i krávy, které jak je všeobecně známo ovádi s oblibou na polích a loukách loví. Při absenci krav a hnoje (že by nějaké nové nařízení bruselského politbyra ohledně hovězího společenství, kterého jsme si ještě nestihli všimnout?) se tedy ovádi pustili do lovu aviatiků, což (vzhledem k tomu, že loví plošně po celé republice) vzbuzuje dojem, že se jedná o zlovolnou zahraniční diverzi. Vždyť je to v těchto červencových dnech rovných šedesát let, co v roce 1952 paranoiou postižený tuzemský režim tvrdil, že nebohá mandelinka bramborová k nám byla zavlečena zlovolnými imperialisty. Takže toto šedesáté výročí buď ovádi slaví tímto poněkud svérázným způsobem, nebo (pro paranoiky) tento „bruselský hmyz“ sem byl importován záškodnickou unijní guerillou s cílem nechat potupně vykrvácet národ létavců ….tak takhle přesně probíhaly druhé Celostátní plachtařské závody Šohajů 2012 od 30. června do 7. července 2012 na Rané a v přilehlých polích (pokud někdo nedoletěl zpět na základnu)…  

Obnovené monotypové závodění Šohajů se po mnoha desetiletích obnovilo již v loňském roce, tedy v roce 2011 viz. …a pak, že tu neprší…. a to se tu sešlo ze čtrnácti dodnes létajících v celém Česko-Slovensku devět kousků a to vznášely tři z Medlánek, dva z Rané a po jednom z Kladna, Benešova, Hronova a Příbrami… V roce 2012 se tedy, ale dostavilo bohužel jen menší množství a tak zde své zástupce kromě domácích z Rané měli zastoupení na Šohajích letci ze Slaného (a Točné, toho času ve Slaném bydlící), Benešova, Nitry a Kladna. A zastoupení tu měly všechny typy Šohajů z prkna Ladislava Marcola od Z-25 z roku 1947 přes LG(VT)-125 Šohaj 2 z roku 1949 až po LK(VT)-425 Šohaj 3 z roku 1955.
No a ono to zase s tím počasím (jakože tu vůbec nikdy neprší a nesněží a nemrzne a tak) nebylo tak ideální, jak ostatně celou Šohajovou létavoucí šarádou referoval nástěnkář Josef. Při vytržení z kontextu by si někdo mohl pomyslet, že jde o text z Cimrmanova/Svěrákova/Smoljakova Posla z Liptákova, ostatně můžete posoudit :
 
V sobotu 30. června se ještě nezávodilo. Proč, to nám právě ukazuje meteorolog a hlavní rozhodčí letošních CPZ Šohajů Míra Hendrych.
V neděli 1. července se počasí opakovalo jak přes kopírák, ale zítra to už prý bude!
V pondělí 2. července to tedy nebylo. Zkušební chroust v podobě LF-109 Pionýr s instruktorem Leníkem sice hlásil vícenež metrové stoupání pod "nosnou dekou", ale hrozba častých přeháněk odradila pořadatele i závodníky před vyhlášením i jen disciplíny letu na čas.
Loni se začalo závodit v úterý, v roce 2012 až ve středu 4. července.
Disciplína vyhlášena celkem opatrnicky, ale podle denních výsledků se ukázala jako adekvátní panujícímu počasí i závodníkům, na přeletech obvykle pilotující mnohem výkonnější bílé plastoně.
Ve čtvrtek 5. července ovlivňují vývoj počasí již od deváté ranní hodiny od jihu postupující bouřky. Elementárka mající své soustředění souběžně s CPZ Šohajů rozbaluje každodenní navijákový provoz ...
Meteorolog nám při brífinku ukázal sadu pesimistických obrázků - ten internet by měl nebejt 
Po poledni se koná další brífink, taháme Šohaje z hangáru, stavíme grid, možnost naděje vyhlášení disciplíny letu na čas.
Disciplína letu na čas vyhlášena. 13:45 Start !
V závěru se přidává Václav s Pionýrem, několik Orlíků, Ranský Vorvaň (ASK 13) a Vosa.
Pátek 6. července.
Od jihu stále hrozí nějaké bouřky, ale předpokládané okno bude (snad) dostatečně dlouhé, aby mohla být vyhlášena krátká přeletová disciplína.
Start předběžně určen na 13:00 …. Odstartováno ve 14:00
... a první přistání ...
Sobota 7. července
Šohaje byly sice dnes (sobota 7. 7.) z hangáru vysoukány a úhledně seskupeny před historickou vlajkou CPZ, proč se ale neletělo je snad ze snímku radarových odrazů jasné (Raná je označena křížkem). Závodníci se ještě stačili společně vyfotografovat, vzápětí přišla dešťová přeháňka a nastal hromadný úprk. Od 17,00 hodin plánován závěrečný brífink.
 
…a kdo nepochopil, ať se podívá na originál textu nástěnkáře Josefa Mezery i s fotkami pro lepší pochopení souvislostí: http://sohajerana.wbs.cz/Zavody13.html a tedy i www.sohajerana.wbs.cz a pro výsledky www.soaringspot.com/cpzs2012
 
No a jak také napsal nástěnkář Josef, i počasí bylo v letošním Šohajovém poletování vítězem…protože (dodávám já) bylo opravdu kravské a protože bylo kravské, zvítězili i ti ovádi a ani ty krávy ani kupy hnoje na to nepotřebovali, stačilo to kravské počasí
 
 
Klub 
Celkové výsledky po dni 3
#
Pilot
Země/Klub
Kluzák
Celkem
 
 
 
 
 
 
1.
Z
Zdeněk Kropáč
AK Kladno
Z-25 Šohaj
60
2.
T
Tomáš Mezera
Ak Raná
VT-425 Šohaj
54
2.
 
Jiří Hula
AK Slaný
VT-125 Šohaj
54
4.
L
Ulf Kern
Ak Raná
VT-125 Šohaj
47
5.
 
Václav Kysilka, Miroslav Major
GAC Benešov
VT-125 Sohaj
28
6.
 
Jiří Hendrych
Ak Točná
VT-125 Šohaj
2
7.
 
Igor Ott, Jozef Ott
Ak Nitra
VT-425 Šohaj
0
 
text, foto: (jjk)
[Věnováno na dálku mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci nemůže světa běh a nejen ten letecký aktivně sledovat…i když už ten světa běh a tak trochu i ten létací začíná velmi zvolna konečně pomalu vnímat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama