Akce a soutěže

26.05.2013 20:00

Chotusické sedmé dveře

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Chotusické sedmé dveře

Po první akci v roce 1993 se dny otevřených dveří na vojenském letišti Čáslav-Chotusice, kde dnes sídlí 21. základna taktického letectva Armády České republiky, konaly až po roce 2000 a to v letech 2004, 2005, 2007, 2009 a 2011. A opět ob rok se tedy, dnes už tradičně, otevřely dveře vojenské základny pro širokou veřejnost v sobotu 25. května 2013. Jedním z důvodů je i to, že v roce 2013 připomínáme 95. výročí československého vojenského letectva a je tedy i logické, že celou akci zaštítil i náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel. Není tedy divu, že opět čáslavské, respektive chotusické letiště navštívil i Miloš Jenčík.

Den otevřených dveří, který se jakš takš vyhnul trochu překvapivě tomu nejhnusnějšímu počasí a občas na něj vykouklo i slunce, zahájila přehlídkou čestná stráž pražské posádky a koncert vojenské hudby pražské posádky.
Během leteckého dne se představili zástupci místní posádky v podobě letounů JAS-39 Gripen a Aero L-159 ALCA, jejichž hostem byl stroj F-16 Fighting Falkon belgického vojenského letectva.
A zabředlost také do dávnější historie, protože se tu představily například letouny z druhé světové války například v podobě  North American P-51 Mustang nebo North American T-28 Trojan, a nebo první války v podobě Sopwith Strutter a Fokker E- III.
 
Ale jak viděl otevřenou Čáslav přímý účastník Miloš Jenčík?
 
21. základna taktického letectva Čáslav pořádala v sobotu 25. května tradiční obroční "Den otevřených dveří letiště Čáslav". Akce, která není koncipována jako tradiční letecký den se nakonec v letecký den změnila, neboť letové ukázky probíhaly od poledne do páté hodiny odpolední. Na letiště dorazilo během sobotního dopoledne značné množství diváků, kteří nedali na krajně nepříznivou předpověď počasí, která, tentokrát výjimečně, nevyšla.
Samotný letový program byl zahájen průletem Airbusu A-319CJ doprovázeného dvojicí místních Aero L-159 ALCA a JAS-39 Gripen. Následovala sólová ukázka Aera L-159B ALCA z Aera Vodochody. Možnosti hašení pomocí vrtulníku předvedli armádní piloti s W-3A Sokolem. Dvojici Gripenů na obloze vystřídal jejich předchůdce z doby II. světové války: North American P-51 Mustang.Jediným zahraničním účastníkem bylo belgické letectvo a General Dynamics F-16 Fighting Falcon.
O tom, jak se během II. světové války změnily cvičné stroje seznámila diváky ukázka Boeingu Stearman, který sloužil na počátku a Pilatus PC2, který poprvé vzlétl na konci války.Časy jiné války, studené, připomněla dvoumotorová Cessna O-2A Super Skymaster. Následoval bitevní vrtulník Mil Mi-35, seskok výsadkářů AČR a sólová ukázka Gripenu.
Další ukázkou byl cvičný AT-6 Texan a poněkud nesourodá - o to však zajímavější dvojice Aero L-29 Delfín a Zlín Z-526 Trenér. Letecké souboje "Velké" války připomněla dvojice UL Fokker E III a Sopwith Strutter 1 1/2. North American T-28 Trojan vystřídala dvojice Bückerů Jungmann, tedy přesněji jedno Aero C-104 a jedna CASA C-131E.
První premiérou na DOD byla replika japonského letounu Mitsubishi Zero, jinak přestavěného T-6 Texanu. Následovala místní L-159 ALCA a taktéž domácí Martin Šonka na Extře 330SR. Druhou premiérou bylo předvedení Hawker Sea Fury FB.10, kterého na obloze vystřídal AT-6C Texan. L-159 ALCA předvedla ukázku Close Air Support, po rozptýlení kouře z pyrotechnických efektů předvedl W-3A Sokol ukázku SAR. Následující ukázky jsem nemohl fotit, neboť jsem se přesouval autobusem do diváckého prostoru.
A více fotografií na stránkách Miloše Jenčíka: www.airfoto.jencik.net/foto100.php
text: (jjk), M.J., foto: M.J.
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama