Akce a soutěže

24.06.2018 20:31

Čáp skoro doletěl k narozeninám Luňáka

text: (jjk), foto: J.M. www.potk.info Čáp skoro doletěl k narozeninám Luňáka
U Čápova Dvora v Táboře se vystřídali plachtaři, a týden po republikovém šampionátu se na místní letiště nastěhovali veteráni na půlkulatém jubilejním setkání Plachtařského oldtimer klubu. Už pětadvacátý ročník národního sletu POTK na Čápově Dvoře konal od 16. do 24. června 2018. A bylo to vlastně i takové dvojité výročí. Nejen, že se takhle POTKani setkávají už čtvrt století, ale shodou okolností 25. červen 2018 (tedy den po oficiálním skončení sletu) připadl na sedmdesáté výročí prvního vzletu slavného akrobatického kluzáku LF-107 Luňák, který se samozřejmě také na táborském letišti objevil.  
Na pětadvacátém sletu POTKanů se nakonec objevila šestnáctka historických kluzáků od tuzemských Šohajů 125/425, přes Orlíky 16/116, Krajánka, Luňáka a už také domestikovaná Káčka, až po Olympii, Fauvette, SF-27A a dvojici kluzáků od firmy Slingsby Sailplanes T.30 Prefect a T.31 Tandem Tutor. A i piloti byli ze všech možných koutů od západu, tedy z Německa, Plas, Rané, přes severovýchod z Polska, Zábřehu, Olomouce, až po Skuteč a směrem na jih, z Benešova, Tábora a Slovinska. A také tam z jihu jsou dva kluzáky, které už nějaký čas patří k atrakcím podobných setkání, protože sloužily k výcviku letců Royal Air Force a létají i v barvách R.A.F.. Takže se kluzáky Aleše Ferry Slingsby Sailplanes Ltd T.31 Tandem Tutor a T.30 Prefect logicky musely objevit i v Táboře, když jejich pilot je vlastně z relativně nedaleké Bechyně.
Ale v úvodu jsem se zmínil o narozeninách kluzáku Letov LF-107 Luňák, takže 25. června 1948, tedy před sedmdesáti lety, zkušební pilot Jan Anderle poprvé vzlétl s tímto větroněm. Letov LF-107 Luňák se vyklubal jako speciální akrobatický větroň v roce 1948 v továrně Rudý Letov díky konstruktérovi Vladimíru Štrosovi. Od pohledu letounek vypadal jako stíhačka a tak kromě aeroklubů měla zájem o vývoj a výrobu tohoto letounu i armáda, která ho používala ve výcviku. Ačkoli Luňák byl letounem opravdu povedeným, vyráběl se pouze od roku 1950 do roku 1951 a ze sériové linky sjelo jen 75 strojů. Po té co záhy dosloužil v armádě (kde na něm piloti létali kondiční lety), počátkem sedmdesátých let postupně dolétal většinou (až na několik výjimek) i v aeroklubech a dnes tu a tam visí kdesi pod střechou hangárů. Několik málo Luňáků dnes tedy létá, ale opravdu jen velmi málo. V Táboře byl k vidění soukromý LF-107 OK-0820 (cn 034/1950), ale ještě figurují v rejstříku LF-107 OK-0819 (cn 033/1950) z Frýdlantu nad Ostravicí, nebo OK-0817 (cn 26/1950) z Medlánek. Relativně před nedávnem dolétaly OK-0918 (cn 27/1950), OK-0829 ( cn 45/1950) a OK-0838 (cn 54/1951). A před několika lety ve Zbraslavicích byl k vidění Luňák OK-0927 (cn 39/1950), který dnes bydlí ve Velké Británii, ale původem je právě z Aeroklubu Zbraslavice. Ovšem tento kluzák už má britskou registraci a tak původní československá (česká) je upravena do podoby CK-0927.
No a co se sletu týče, bylo to tak, jak to tak v letošním jaře a létě je, střídavě oblačno. V sobotu 16. června 2018 to do Tábora všechno pomalu dojelo a v neděli se už někteří odvážlivci pustili na oblohu, a večer vztyčením POTKaní vlajky zároveň s historickou táborskou vlajkou a zazvoněním na zvonek, byl zahájen 25. slet Plachtařského oldtimer klubu.
Plachtařům sice tak trochu překáželo vojenské letecké cvičení Sky Avenger, ale v pondělí 18. června se už vesele rozlétali (až na nemilý karambol, kterým při vytahování kluzáku z hangáru utrpěla náběžná hrana křídla). V úterý někteří aviatici pro jistotu vyjeli na kolech (i když odvážlivci si i zalétali) a večer všichni svorně koukali na film o historii táborského letiště s komentářem Jiřího Lískovce.
Ve středu se létalo, díky počasí, až později odpoledne, ale ne úplně ideální počasí letcům vynahradilo večerní povídání se Sašou Kubovcem a Františkem Bartoněm, kteří před lety udivovali na leteckých dnech zrcadlovou akrobacií Blaníků. Naopak ve čtvrtek už se šlo létat dopoledne, protože hrozilo, že se odpoledne přiblíží nějaká bouřka, která také opravdu přišla. V pátek už se podařilo odletět jen Ulfu Kernovi a dalším dvěma odvážlivcům zatímco se ostatní osazenstvo vydalo na výlet. Páteční večer už pak ozdobil táborák a nad ním vepřová kýta, protože se zdálo pravděpodobné, že o sobotě rozhodne Medard. A ten také rozhodl, a tak nezbývalo než spustit POTKaní vlajku, místním domorodcům poděkovat a odebrat se ke svým domovům. Vlastně až na nezdolného Ulfa Kerna, který si šel zalétat, a poslednívh POTKanů, kteří se vydali ke svým domovům až v neděli.
Další informace o sletu a další fotografie jsou zde: Slet POTK 2018 v Táboře a www.sletypotk.wbs.cz
 
text: (jjk), foto: Josef Mezera www.potk.info
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

copyright ÚCL (Ing. Kolín) copyright ÚCL (Ing. Kolín)
copyright ÚCL (Ing. Kolín)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama