Akce a soutěže

01.06.2014 19:31

Benešovské čekání na Patrika

text,foto: (jjk) Benešovské čekání na Patrika

Nevím čím to, že mne napadlo při sobotní návštěvě 31. května 2014 benešovského letiště zrovna to, jak se jmenoval jeden československý „béčkový“ film z roku 1988. Čekání na Patrika možná někteří ještě pamatují, ale zcela jistě mnozí znají autora a tvůrce Databáze letišť (alespoň podle jména, když tuto leteckou rukověť mnozí používají, dnes už zcela automaticky). Ale jednou do roka se Patrik Sainer ztělesnění při soutěži, kterou sám pořádá a tou je pohár F-Airu na letišti v Benešově. Pro rok 2014, kdy se konal už devatenáctý ročník, však změnil datum konání této soutěže, takže kromě tradičního létání ve vzduchu, to bylo (de facto „v předvečer“ dne dětí) i simulované létání na zemi právě pro leteckou juniorku.

Pohár F-Air každoročně pořádá Sainerova firma Avion a letecká společnost F-Air (odtud i název soutěže) jako leteckou navigační soutěž pro letouny všech možných kategorií, od ultralightů, přes motorové větroně až po „dospělé“ letouny. Od letošního roku se soutěž koná na přelomu května a června a už ten samotný fakt nahrává nápadu, spojit soutěž i s nějakou akcí pro ty nejmenší. Proto také bylo rozhodnuto kromě létajících rodičů, pozvat na benešovské letiště i jejich ratolesti. Ale místo nafukovacích hradů, skákadel a kolotočů a jiných pouťových atrakcí byla připravena dětská navigační soutěž. Dětičky však za asistence (a rady) dospělých „létaly“ jen na zemi a to jak v hangáru, tak i v jeho bezprostředním okolí. Dětská soutěž (která se konala celkově potřetí) z jednotlivých úkolů, které byly přizpůsobené věku a dovednostem a svým způsobem by i mohly inspirovat časem ke skutečnému létání. V každém případě už jen atraktivní prostředí je zcela jistě určitou motivací. Navíc, když vyhlašování celkových výsledků na konci dne bylo společné pro dospělé opravdu létající piloty, tak i pro „juniory“ trénující na zemi.
A pro mne to bylo takové malé splacení drobného dluhu, protože se mi podařilo na Pohár F-Airu dostat úplně poprvé, ačkoli na benešovské letiště víceméně pravidelně každoročně zamířím (viz. rok 2013 viz. Dědkův hnusák, žádný léto stařenyHemžení modelářů, z roku 2012 viz. S Eduardem V Hůrkách…a vždyť rostou houby, 2010 Gripen, Chvojen a Keltové, r.2011 A už i Nad Loukami se probudili…Nepředeveď a neprodej a zajímavost z r.2010 Benešovská konina a nebo z roku 2006 Čtvrt století s obry…, r.2009 Nesvačilské podívání podruhé, r.2011 Nesvačilské létání a i nějak jinak něco co má něco společného s benešovským letištěm u r.2008 Říjnová cesta kolem Bystřice, r.2012 Vrnící rodinka…Nevlezem za kamna a nevlezem…Takovej blbej kufr……a ještě cestou…)
Ale tento nový termín je přece jenom o něco přívětivější a nekoliduje s tolika jinými srpnovými akcemi jako v minulých letech.
Také bylo štěstí, že se ošklivá studená a vodnatá fronta přehnala napříč republikou už v pátek a F-Air Cup spolu malým dětským (praktickým) leteckým dnem nezkazila…
A co se soutěže týče, více je k nalezení na www.aerobaze.cz/avion/firma/pohar/  
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama