Akce a soutěže

09.05.2010 12:00

Antonín Zápotocký pod Jedlovou horou leží….

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Antonín Zápotocký pod Jedlovou horou leží….

….je totiž hnědouhelným dolem kousek nad Všebořicemi, vedle plaviště popílku a na dohled Habrovin. A tam na rekultivované vnitřní výsypce bývalého dolu Antonín Zápotocký, která je v okolí největší rovnou plochou je neveřejné vnitrostátní letiště pro Ústí nad Labem je v širším okolí města Ústí nad Labem se třemi travnatými drahami, tedy jednou pro ultralehká letadla v délce 450 metrů a dvěma paralelníma s délkou necelého jednoho kilometru. A na tomto letišti pro malá sportovní letadla se po nějakém čase opět konala akce pro veřejnost a to takový malý ústecký letecký den. V každém případě to bylo milým osvěžením a připomenutím, že na tomto relativně mladém letišti se také něco děje.

 
Jen pro zajímavost je třeba napsat, že o letišti v Ústí nad Labem uvažoval už Rudolf Holeka v roce 1918, kdy navrhoval síť poštovních letišť v Pardubicích, Olomouci, Uherském Hradišti, Trnavě, Bratislavě, Táboře, Českých Budějovicích, v Plzni, v Chebu, Brně, a právě Ústí nad Labem….a znovu se o společném letišti pro Teplice a Ústí nad Labem opět hovořilo na počátku třicátých let, kdy se uvažovalo o výstavbě nových dopravních letišť a to včetně letišť pomocných a kromě toho, které se nakonec v Ústí nepostavilo se plánovala v roce 1931 výstavba v Českých Budějovicích, Uhlířských Janovicích (nakonec se postavilo letiště ve Zbraslavicích), Jihlavě, Přibyslavi, Břeclavi, ve Znojmě a Berouně. …. Ale ani jeden z těchto plánů se nerealizoval a patrně by obě tato plánovaná letiště stejně podlehla likvidačnímu těžebnímu hnědouhelnému šílenství a tak vlastně nedávné řešení se stavbou letiště na skrývce může být úspěšné…(i když se i tady hovoří o výstavbě krásných plechových zrůdiček v průmyslové zóně … to má logiku, nejprve za obrovské peníze zrekultivovat měsíční krajinu do podoby živoucího, opět zeleného organismu a když už to všechno kvete a zvířátka se sem vrátí a místní obyvatelé mohou mít kde relaxovat, tak to zaflákat plechovýma krabicema, a nejlépe tu postavit fabriku na kyselinu sírovou, rafinerii ropy, nebo všechno „zabetonovat“ křemíkovýma zrcadlama…co je komu do lidí a přírody, hlavně, že si hrstka šibalů nahrabe k prasknutí…) …
A ku podivu to tu opravdu ožilo….a pro někoho může být překvapením, že i prostředí bývalých sedimentačních nádrží a odkaliště může být domovem malých zvířátek jako je čolek obecný, čolek velký, kuňka ohnivá a skokan skřehotavý. A v zeleném pásu kolem letiště tu jsou k vidění i skokan hnědý a ropucha obecná a v celém areálu bydlí ještěrky obecné a tu a tam na návštěvu zabloudí slepýš křehký, či užovka obojková. V prostoru letiště se to také hemží mnohými ptačími druhy a to i v travinách Calamagrostis chráněnými bramborníčky černohlavými, nebo hnědými, chocholouši obecnými, koroptvemi polními a ťuhýky obecnými. A kol kolem se kdekdo může objímat, či ve jeho stínu ulehnout pod jasanem ztepilým, javorem klenem, či babykou, nebo javorem mléčem, a nebo jeřábem obecným, topolem osikou, a dubem letní i zimním.
 
 
Ale z malé exkurse do přírody se vraťme na samotné letiště a na letecký den očima i slovem Miloše Jenčíka.
Po delší době se na letišti Aeroklubu Ústí nad Labem konala akce pro veřejnost, tedy Letecký den v sobotu 8. května 2010. Vlastní letecké ukázky začínaly ve 14,00 hodin, ovšem před tímto časem bylo pořádáno množství vyhlídkových letů na Zlínu Z-43, na ultralehkých letounech i na navijákovém startu na Blaníku.
Akci samotnou začal přílet vrtulníku EC-135 místní letecké záchranné služby. Následoval vzlet a průlety pěti letounů Skylane, které koncem května odletí na let patnácti státy jihovýchodní Evropy - na expedici Balkán 2010. Také se předvedly ve dvojici letouny Sova a taktéž dvojice motorových paraglidistů.
Následovala akrobacie na z Mostu přilétnuvším Zlínu Z-50M, dvojice Tecnam Echo, dvojplošný ultralight Airlony Highlander a další stroje. Na webu avizovaný a přislíbený Gripen a akrobati z Flying Bulls týmu se bohužel nekonali. Ale příjemné počasí vydrželo celý den, navíc hřebeny Krušných hor v pozadí umožnily nafotit zajímavé fotografie a tak více zde: Letecký den Ústí nad Labem
 
 
A ještě dovětek k expedici Balkán 2010.
 
V roce stoletého výročí od prvního vzletu letounu s českým pilotem Janem Kašparem na našem území bude u příležitosti těchto oslav slavnostně proveden let expedice Balkán 2010, kdy šest ultralehkých letadel Skylane tuzemské výroby proletí patnácti státy jihovýchodní Evropy pro předvedení možností ultralehkého letadla, jako rekreačního, sportovního i dopravního prostředku a také jako důkaz, že Česká republika je stále na špičce světových výrobců malých sportovních letadel. Startovat se bude na výstavě AeroExpo Europe Prague 2010  v Příbrami v poslední květnový víkend a návrat by se měl odehrát v rámci Aviatické pouti v Pardubicích 5.- 6.června 2010. Flotila českých ultralightů proletí postupně Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko, Bulharsko, Turecko, Řecko, Albánie, Kosovo, Srbsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko a nad Černým, Marmarským, Egejským, Středozemním moře, Jónským a Jaderským mořem a to celkem 5 330 kilometrů.
text: (jjk), M.J., foto: M.J.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

GGP GGP

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama