Akce a soutěže

25.04.2008 15:26

AeroExpo Prague 2008

text,foto: (jjk) AeroExpo Prague 2008

Prší prší jen se leje pojedeme do …… by chtělo říct, … ale nic to nemění na tom, že od pátku 25. do neděle 27. dubna probíhá první velká akce této letecké sezony a poprvé Česká republika hostí výstavu AeroExpo Prague. V oblasti General Aviation (všeobecného letectví) je to opravdu mimořádná událost, ale ach to letošní počasí to se ne a ne a nedaří … ostatně si takto stěžuju každý víkend….ale k věci: Na výstavě konané na letišti v Příbrami (Dlouhé Lhotě) se prezentují vystavovatelé z řad českých i zahraničních výrobců letadel, přístrojů, avioniky a vybavení pro všeobecné letectví. K vidění jsou letadla od obchodních proudových (tzv."bizzjety"), přes soukromé jedno a dvoumotorové, až po ta malá, která u nás létají v ultralehké kategorii (ULL), ve světě (hlavně v USA) jako LSA.

Jak na pátečním slavnostním zahájení řekl Paddy Casey, ředitel výstavy AeroExpo je Česká republika příhodnou zemí pro konání této akce, protože více než 80 procent produkce LSA pochází z Čech, Moravy či Slezska, a tak je pořádání výstavy tohoto rozsahu, podle jeho slov, v této zemi logické.

Přestože je výstava určena především odborníkům (a není spojována s leteckým dnem), stojí za to ji navštívit všem, kdo se zajímají o civilní letectví, učí se létat, nebo uvažují o koupi letadla, či inovaci svého letadlového vybavení. V programu se budou postupně prezentovat všichni hlavní výrobci této kategorie letadel a to kromě českých významných výrobců (např.UrbanAir,TL—Ultralight,Evektor Aerotechnik Otrokovice, UL—JIH Sedláček Velešín a znovuzrozený Moravan Aeroplanes Otrokovice atp.), tak i významných zahraničních výrobců (např.Piper, Cessna, Cirrus, Grob, Pitts, Walter Extra atp.) Svou agendu zde prezentuje i EASA (Evropská agentura pro bezpečnost letectví), Letecká amatérská asociace ČR a součástí AeroExpo je i několik seminářů na různá témata, jako je vývoj kategorie LSA (Light Sport Aviation) v USA a ve světě a její budoucnost v Evropě, (vedený Janem Fridrichem z LAA), požadavky ICAO na jazykové znalosti pilotů, zástavby balistických záchranných systémů do letadel a další a další. Takže ikdyž (jak bylo zmíněno) neprovází AeroExpo žádný letecký den, je i tak na co se dívat, protože i v páteční průtrži mračen byl na ploše (kromě statických vystavovaných exponátů) provoz srovnatelný s pražskou Ruzyní. Jen letadélka jsou poněkud výrazně menší než ta ruzyňská, ale to myslím návštěvníkovi vadit nemusí a na rozdíl od Ruzyně jsou doslova na dosah…

…no a tak tady je alespoň malá ochutnávka i jako eventuální pozvánka na víkend. Jen všichni musíme doufat, že počasí se alespoň trochu umoudří ….

 

(jjk)

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama