Akce a soutěže

30.05.2010 16:10

Aero Expo 2010 Prague opět v Příbrami

text, foto, (jjk) Aero Expo 2010 Prague opět v Příbrami

S roční přestávkou se na příbramské letiště Dlouhá Lhota vrátil mezinárodní veletrh letadel Aero Expo Prague, který proběhl od pátku 28.května 2010 a do neděle 30.května 2010. V roce 2009 se tato akce konala na letňanském výstavišti v Praze, ale poměrně nešikovné přetahování letadel přes hlavní silnici z vojenského letiště ve Kbelích bylo poměrně nepraktické a z toho lze soudit, že pořadatelé usoudili, že pořádání obdobné akce na letišti s dostatečně dlouhou a zpevněnou dráhou je optimálnější. Travnatá dráha letňanského letiště nebyla pro přistání větších dopravních letadel opravdu nejvhodnější. Takže po roce 2008 se v roce 2010 tato  největší letošní výstava soukromých letadel ve střední Evropě vrátila opět na příbramské letiště, a nutno uznat, že to bylo dobré rozhodnutí. Letouny všech typů a velikostí byly k vidění nejen na ploše, ale i v prostorách tří hangárů (včetně horečnatě a rychle dobudovaného hangáru „C“, což byl od stavitelů heroický výkon, vzhledem k tomu, že před měsícem na tomto místě byla de facto jen díra v zemi) a hlavním stanem pořadatelů byla provozní budova OK Aviation Group, v jejímž hangáru se prezentovaly i firmy Pilatus, Piper, Cirrus, Flight Design a Dynamic a fungoval zde zároveň i Pilot Shop.

Celkově se veletrhu zúčastnilo 147 vystavovatelů a AeroExpo Europe 2010 byl věnován všeobecnému letectví a představil vše možné od ultralehkých letadel až po business jety. Jeho umístění v srdci Evropy také mělo ten význam, že se odtud lze lépe, než z Velké Británie navázat a rozvíjet obchodní vztahy ve střední a východní Evropě a směrem na rozvíjející se trhy v Rusku a dalších postsovětských zemích. Logicky i dostupnost Prahy a okolních aglomerací je devizou pro pořádání této akce právě zde.
Součástí veletrhu byla letos i prezentace vrtulníků a i proto výstava Heli Europe 2010 měla k dispozici  celou halu pro statické ukázky a prezentovali se tu výrobci a distributoři vrtulníků, avioniky, motorů a komponentů, provozovatelé charterů, nebo letecké záchranné služby a související výrobky a služby. A tak bylo možné vidět prezentace firmy Bell Helicopter (Bell 429), Policie ČR (Bell 412 a Eurocopter EC135), DSA (Eurocopter EC120 a Schweizer 300C), Mamba Air (CH-7 Kompress), Nisa Air (Robinson R22/44), Safari Helicopter, Vírniky Celer (Xenon Gyrocopter) a Glasemann Systems / L3 Wescam (Arrow Gyrocopter).
Součástí Heli Europe, ale i celého Aero Expo 2010 byla i řada seminářů, které byly veřejně přístupné. AeroExpo Europe rovněž obsahovalo Konferenci policejního letectví 2010 (PavCon 2010), který ukázal poslední novinky v oblasti provozu policejního letectví z celého světa a umožnil profesionálním pilotům a provozovatelům setkání a výměnu nezbytných zkušeností například v oblasti policejní služby, či záchranářství.
Pokud počasí dovolilo, byl na rozdíl od minulých ročníků o víkendu připraven i letový program pod názvem Mezinárodní letecký festival, kde se se svými stroji prezentovali jak vystavovatelé, tak i letečtí akrobaté na svých speciálech.
Lze předpokládat, že v příštím roce pořadatelé z Velké Británie opět vyberou jako kontinentální místo veletrhu Aero Expo příbramské letiště, protože k tomuto účelu se podle zkušeností z let 2008 a 2010 se sem hodí nejlépe.
text, foto, (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...nazdar ...nazdar
...nazdar
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama