Akce a soutěže

31.08.2014 20:37

…a opět Prostějov „oblékal“ svět

text,foto: (jjk) …a opět Prostějov „oblékal“ svět

Je to už jen vzpomínka na (relativně nedávnou, ale především vzdálenější) minulost, kdy se do prostějovských oděvních výrobků oblékali nejen tuzemci, ale bez nadsázky celý svět. Textilní výroba v Prostějově je minulostí, ale i tak se čas od času do Prostějova dívá celý svět a má to také trochu co do činění s textilem. Do Prostějova se více či méně pravidelně slétnou parašutisté z celého světa, aby zde na někdejším vojenském letišti v Žešově soutěžili a tu místní textilní tradici připomínají jen pestrobarevné padáky nad jejich hlavami. Tak se zde sešli parašutisté provádějící tzv. umělecké disciplíny, skupinovou akrobacii a rychlostní parašutismus ve dnech 25. až 30. srpna 2014 na historicky prvním Mistrovství světa, které se v České republice konalo.  

Pořadatelé při příležitosti této významné události sice vyjednávali s nynějším provozovatelem letiště Přerov – Bochoř, které v loňském roce opustila armáda. Ale i přes poměrně dlouhé jednání nakonec na jaře tohoto roku všechno vyznělo do ztracena a tak padlo rozhodnutí pořádat (stejně jako podobné soutěže v minulých letech) šampionát opět v Prostějově, kde jsou podmínky na profesionální úrovni (pro parašutisty vlastně takto kvalitní podmínky jsou jen v Klatovech a právě Prostějově). Ostatně už v roce 2005 se v Prostějově konalo Mistrovství Evropy a následně v letech 2009 a 2012 i souběžně se Světovým pohárem. Co se týče skupinové akrobacie jednalo se už o jednadvacátý světový šampionát a v případě uměleckých disciplín se jednalo o šampionát desátý. V případě rychlostního parašutismu se jednalo o světovou soutěžní premiéru.
Skupinová akrobacie se dělí na sestavy osmičlenné, čtyřčlenné a samostatně čtyřčlenné skupiny žen. V této kategorii vertikální skupinové akrobacie parašutisté a parašutistky za volného pádu během třiceti vteřin vytvářejí roztodivné obrazce, kterách lze stihnout při třísetkilometrové rychlosti až pětatřicet.
Co se uměleckých disciplín týče, tak v případě freeflyingu soutěží dva parašutisté s kameramanem a v případě freestyle skydivingu se to týká jednoho závodníka a jednoho kameramana. Tyto disciplíny připomínají něco mezi baletem a krasobruslením, jen tedy ve volném pádu několik set metrů nad zemským povrchem.
A jak bylo zmíněno, novinkou byl první ročník Světového poháru v rychlostním parašutismu, neboli speed skydivingu. Podstatou této disciplíny je vyvinout mezi čtyřmi kilometry až tisícem metrů nad zemí co nejvyšší rychlost. Ta se pak pohybuje i více než čtyři sta kilometrů za hodinu.
Ale nejsa parašutistou mohu pro větší názornost odkázat na stránky šampionátu www.wpc2014.com a stránky prostějovských pořadatelů www.jump-tandem.cz, kde lze najít i filmové záběry z provádění jednotlivých disciplín. Totéž platí i o parašutistických zpravodajských stránkách www.adrex.com.
A výsedky e všech podrobnostech lze najít na www.omniskore.com/comp/2014/2014wpccz/default.shtml
 
Mistrovství světa v parašutismu v uměleckých disciplínách 25.-30. srpna 2014 Prostějov – Žešov tedy ve stručnosti dopadlo takto: 4 Way VFS: 1. Francie, 2. USA, 3. Kanada; 8 Way: 1.USA, 2. Rusko, 3. Francie; 4 Way - Ženy: 1. Francie, 2. USA, 3. Velká Británie (8. Česká republika); 4 WAY: 1.Belgie, 2. USA, 3. Kanada; Freeflying: 1. Rusko 1., 2. Francie 2., 3. Francie 2. (14. Česká republika); Freestyle Skydiving: 1. Francie 1, 2. Francie 2., Rusko 1. A podrobné výsledky: Výsledky www.omniskore.com/comp/2014/2014wpccz/default.shtml
 
A připomenutí, že i při minulých mezinárodních soutěžích v Prostějově jsem byl viz. rok 2012 Z Čechůvek k Žešovu, v Evropě i ve světě a viz. rok 2009 V rybníce a popravišti popadali Freestylisti.
 
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]
 
 
 
MISTROVSTVÍ SVĚTA V PARAŠUTISMU - PROSTĚJOV 25.8. – 31.8.2014
VÝSLEDKY 4 WAY VFS
 
1. France
2. United States
3. Canada
4. Switzerland
5. Belgium
6. Great Britain
7. Australia
8. Russia
 
VÝSLEDKY 8 WAY
 
1. United States
2. Russia
3. France
4. Great Britain
5. Netherlands
6. Australia
7. United Arab Emirates 
8. Canada 
 
VÝSLEDKY 4 WAY - ŽENY :
 
1. France
2. United States
3. Great Britain
4. Canada
5. Russia
6. Belgium
7. Australia
8. Czech Republic
 
VÝSLEDKY 4 WAY
 
1. Belgium
2. United States
3. Canada
4. France
5. Russia
6. United Arab Emirates
7. Great Britain
8. Germany
 
VÝSLEDKY FREEFLIING
 
1. Russia 1
2. France 1 
3. France 2
4. Great Britain
5. Norway
6. Great Britain
7. United Arab Emirates
8. USA
 
VÝSLEDKY FREESTYLE SKYDIVING
 
1. France 1
2. France 2
3. Russian Federation 1
4. Finland
5. United States
6. Russian Federation 2
7. Great Britain 1
8. Israel

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: Václav Kudela foto: Václav Kudela
foto: Václav Kudela
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama